Online : 25   /   Üye Sayısı : 13784   /   Silah Sayısı : 1118   /   İlan Sayısı : 4456   /   Üretici Sayısı : 0
 
Ana Sayfa Hakkımızda Üreticiler Silah Fiyatları İlanlar Bilgiler Reklam İletişim
Mail Adresi :
Sifre :
Bireysel Kayıt  /  Kurumsal Kayıt
Sifremi Unuttum
Bakım Tamir Gravür
Havai Fişek
Kılıflar ve Kabzeler
Mkek Mermi Satış
Ses Mermisi
Tabanca Fiyat Listesi
Tabancalar
İlan Ver
Şarjörler
Videolar
Av Fişekleri
Av Tüfekleri
Balık Malzemeleri
Bıçak
Dürbünler
Duyurular
silah oyunları,silah kaçakçısı,silah taşıma, ruhsatlı silah,... Devami
Silahım var ve bunu devlete hibe etmek istiyorum. Bunun için neler yapmalıyım?
Silahım var ve bunu devlete hibe etmek istiyorum. Bunun için neler yapmalıyım?... Devami
Digerleri

Resim Eklenmemiş


8199 kez okundu 06 Ağustos 2007 Pazartesi 18:23:11 tarihinde eklendi

Emniyet Kuralları

Sahip olmayı düşündüğünüz silahı satın almadan önce amacınızı belirleyin. İşiniz, korunmaya olan gereksiniminiz ve taşınacaksa taşıma kolaylığı, bakım özellikleri, fişeğinin kolay bulunabilir olması gibi detayları cevaplayın. Bunun için özellikle yabancı yayınlardan, internetten ve konunun uzmanlarından bilgi edinin.


Karar verip kendinize uygun olan silahı seçtikten sonra silahınızın sökülüp takılması, temizliği ve bakımı konusunda bilgi edinin. Eğer yeterince deneyimli değilseniz, konuyu iyi bilen bir kimsenin gözetiminde deneme atışları yapın.


Silahınızı, boş olduğundan emin olsanız bile, asla bir canlıya yöneltmeyin. Silah ile kesinlikle şaka yapmayın. Bu tür şakalardan dolayı hayatını kaybedenleri düşünün.


Tabancanızın boş mu, dolu mu olduğunu anlamak veya fişekleri boşaltmak için, eğer tabanca şarjörlü ise şarjörü çıkardıktan sonra, kapalı alanda canlı olmayan tarafa, tercihen bir köşeye, dış ortamda ise toprağa doğru tutarak kontrol edin. Silahınızı dış ortamda asla çalılara ve arkasında ne olduğunu bilmediğiniz maddelere doğru tutarak kontrol etmeyin.


Silah boş olarak saklanmalıdır. Ancak elinize alacağınız anda ona doluymuş gibi davranın. Hafızanız sizi yanıltabilir ve boş bildiğiniz silah aslında dolu olabilir (şeytan doldurur benzetmesi).


Silahınızı kasa veya kilitli bir ortamda saklayın. Silah kilitleri de ek bir önlem olarak faydalıdır.


Silahınızı ateşlemeyi düşünmediğiniz durumlarda, parmağınızı tetik üzerine getirmeyin, tetik çemberinin üzerinde tutun.


Silahınızın tutukluk yapması, fişeğin ateş almaması halinde silahınıza gerekli müdaheleyi yapmadan önce 20 saniye kadar bekleyin. Nadiren de olsa, fişek geç olarak ateş alabilir.


Silahınızı atışlardan sonra mutlaka temizleyin. Özellikle namluda kalan kurşun ve barut partikülleri zamanla çeliğe zarar vermekte olup karıncalanmaya neden olmaktadır. Atış yapılmadığı durumlarda ise, silahın taşınıp taşınmadığına, bulunduğu ortamın toz ve rutubetine bağlı olarak 1 - 3 ay gibi bir periyotta rutin temizlik yapılmalıdır.


Silahınızı başkasına verirken mutlaka boş olarak verin. Özellikle deneyimsiz kişilerin silahı kazayla ateşlemesi mümkündür.


Alkollü, sinirli ve aşırı üzüntülü durumlarda silahlardan uzak durun.


Tabancanızın horozu kurulu durumdayken, tabancanızı ateşlemeden horozunu düşürmek isterseniz, horozu sıkıca tutarak hafifçe geriye çekin. Bu sırada işaret parmağı ile tetiğe hafif bir basınç yaparak horozu kurulu tutan parçanın yerinin değişmesini sağlayın. Horozu yavaşca serbest bırakırken işaret parmağınızı tetikten çekin. Tabii ki bu işlemi güvenli bir yerde yapın.


Silahınızda fabrikasının önerdiği fişekleri kullanın. Tekrar dolum yapılmış kovanlar zararlı olabilir.


Silah ve fişekler tozlu ve rutubetli ortamlarda bulunmamalıdır.


Silahın sert bir şekilde yere düşmesi halinde, atış yapılmadan önce silahta bir arıza meydana gelip gelmediğinin kontrolunu yapın veya yaptırın.


Tabancanızı horozu kurulu olarak taşımayın.


Kontrol amacıyla namlu ağzından içeri bakmayın.


Atış sırasında koruyucu gözlük ve kulaklık kullanın.


Atış sırasında anormal bir ses duyarsanız ikinci atışı yapmadan bekleyin, varsa atış hocasına haber verilerek silahın kontrolunu yaptırın. Bu durum herhangi bir mekanik arızadan kaynaklanabileceği gibi, mermi çekirdeğinin namluyu terk edememiş olmasından da kaynaklanabilir. Böyle bir sıkışma varsa, kesinlikle içteki çekirdeği de atsın diye ikinci kez ateş edilmez. Bu, namlunun ve mekanik kısmın zarar görmesine ayrıca atış yapanın yaralanmasına yol açabilir.


Şarjörlü tabancalarda, atış anında sıcak boş kovanın tabancanın yanından dışarı atılması atıcıya veya yanında bulunan bir kimseye zarar verebilir.


Şarjörlü tabancalarla çift el ile atış yaparken, geri gelen sürgünün destekleyen elinizi yaralamaması için, destekleyen elinizin baş parmağını diğer elin baş parmağı üzerde tutmayın, yanda tutun.
 
Diiğer konular
İçişleri Bakanlığınca İthaline İzin Verilen Malzemelerle İlgili İstenen Belgeler
İçişleri Bakanlığınca İthaline İzin Verilen Malzemelerle İlgili İstenen Belgeler(Çakı , Bıçak, Dürbün, Teleskop, Zıpkın v.b. )Devamı >  Okunma : 5200 | Tarih : 02.08.2007 17:59

Bana silah taşıma hakkı veren kamu görevim(Denetim elemanı idim ayrıldım veya emekli oldum.) sona erdi veya harçsız silah taşıma hakkı veren görevim sona erdi.(Muhtarlığım veya belediye başkanlığım bitti.) Ne yapmalıyım? Yapmazsam ne olur?
Bana silah taşıma hakkı veren kamu görevim(Denetim elemanı idim ayrıldım veya emekli oldum.) sona erdi
Devamı >  Okunma : 7575 | Tarih : 23.08.2007 06:17

Silah Tabanca Emniyet Kuralları
Emniyet Kuralları
Devamı >  Okunma : 8200 | Tarih : 06.08.2007 18:23

Taşima Ruh. Noterlerden İçin Gerekli Belgele
Silah taşıma veya bulundurma ruhsatı talep eden herkes, ikamet ettiği yer valiliğine

Devamı >  Okunma : 7405 | Tarih : 24.08.2007 09:34

Esilah Lütfen okuyun... Cirodan Taşıma Ruhsatı ( 9-h )
Cirodan Taşıma Ruhsatı Esilah Lütfen okuyun...

Devamı >  Okunma : 6964 | Tarih : 01.06.2012 16:30

Ana Sayfa   /   Hakkımızda   /   Üreticiler   /   Silah Fiyatları   /   İlanlar   /   Bilgiler   /   Reklam   /   İletişim
Copyright © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.
www.eSilah.com   /   info@eSilah.com